iransanat
08 آذر 1401 - 16:48

پیشگیری از ۵۲ عنوان مجرمانه با سامانه پنجره واحد

مدیرکل پیشگیری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: در سامانه پنجره واحد مدیریت زمین 52 عنوان مجرمانه مرتبط قابلیت رصد دارد.

مدیرکل پیشگیری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: در سامانه پنجره واحد مدیریت زمین ۵۲ عنوان مجرمانه مرتبط با حوزه زمین قابلیت رصد دارد و با استفاده از این سامانه، پیشگیری از ۵۲ عنوان مجرمانه صورت می‌گیرد.

سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در استان مازندران با حضور رئیس کل دادگستری استان، مدیرکل پیشگیری معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، معاونان رئیس کل و دستگاه‌های اجرایی حوزه زمین و مراجع نظارتی رونمایی و راه‌اندازی شد.

مدیرکل پیشگیری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب درخصوص تصرفات زمین و زمین‌خواری گفت: حفاظت و حراست از حقوق عامه و پیشگیری از زمین‌خواری و مقابله با آن نیازمند هم‌افزایی قوای مختلف و دوری از تکروی است.

حسین پورمند عنوان کرد: قوه قضائیه در راستای به کارگیری از فناوری‌های نوین در پیشگیری از وقوع جرم ۱۳۹۹ وارد این سامانه شد و درسال ۱۴۰۰ این برنامه جان دوباره گرفت و تمرکز بر سامانه پنجره واحد مدیریت زمین مورد حمایت قوه قضائیه و دولت قرار گرفت.

وی افزود: ایجاد سامانه مدیریت پنجره واحد زمین در ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی مصوب شده است؛ بیش از ۳۵ دستگاه اجرایی با این سامانه در ارتباط است و در این سامانه ۵۲ عنوان مجرمانه مرتبط با حوزه زمین قابلیت رصد دارد و با استفاده از این سامانه، پیشگیری از ۵۲ عنوان مجرمانه صورت می‌گیرد؛ در واقع کاهش پرونده‌های تغییر کاربری و اجرای عدالت هدف اصلی ماست.

مدیرکل پیشگیری معاونت اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با بیان اینکه سامانه مدیریت پنجره واحد زمین هرگونه اتفاق، تحول و اقدام در حوزه زمین را در کمترین زمان ممکن تصویربرداری می‌کند و تشخیص می‌دهد تخلف صورت گرفته در حوزه کدام یک از سازمان‌هاست، خاطرنشان کرد: این سامانه تاکنون در بیش از ۱۰ استان راه‌اندازی شده و نتایج خوبی هم داشته است که امیدواریم درصد جرایم در حوزه زمین کاهش پیدا کند.

پورمند افزود: دسترسی به مجوزهای قانونی در عرصه زمین باید عادلانه باشد و اینطور نباشد فردی که دسترسی به مقامات دارد راحت مجوز بگیرد و دیگر افراد که دسترسی ندارند نتوانند.

وی همچنین در تشریح اهداف سامانه گفت: با هدف مطالبه از دستگاه‌های متولی اراضی و در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی، این سامانه راه‌اندازی شده است و عملکرد هریک از ادارات و سازمان‌ها را نشان خواهد داد و از سازمان‌ها و ادارات برتر تقدیر خواهد شد.

در این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدصادق اکبری، رئیس کل دادگستری استان سخنانی ایراد کردند و حجت‌الاسلام موسوی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مازندران گزارشی از وضع زمین و پرونده‌های این حوزه و مسائل مبتلابه استان در حوزه تغییر کاربری‌ها ارائه کرد؛ همچنین نمایندگانی از سازمان‌ها و ادارات مرتبط با حوزه زمین به بیان مشکلات و نقطه‌نظرات خود پرداختند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 888579